Niedostosowanie społeczne u dzieci i młodzieży – 8.10.2020
2020-10-08 20:00
Data webinaru
Wchodzisz rano do sali i Twoją uwagę od razu przykuwa TEN uczeń. Ten, który jako jedyny wciąż łamie tak wytrwale wpajane wszystkim dzieciom przez Ciebie zasady. Wychowanek, który przeklina i kopie bez namysłu, gdy się zezłości. A złości się często. Jest to dziecko, któremu trudno dostosować się do nawet najprostszej reguły społecznej. Dziecko, które nie boi się sprawić przykrości ani drugiemu uczniowi, ani Tobie – przynajmniej takie odnosisz wrażenie… Musisz mieć więc go cały czas w zasięgu wzroku. W oczekiwaniu na kolejny “wybuch”, w gotowości do gaszenia niekończących się pożarów. O… już szarpie kolegę za bluzę. Ale dlaczego tamten się nie broni? Stanął na środku sali i za chwilę będzie płakał. Znowu. Nie dziwne, że pierwszy z nich jak zwykle właśnie jego zaatakował.
Jednocześnie w przeciwległym rogu sali siedzi nieśmiała dziewczynka, która prawie wcale nie mówi. Tak jest już od kilku miesięcy. Jest bardzo grzeczna i posłuszna.
Rzucasz na nią jedno spojrzenie: przydałoby się do niej podejść, porozmawiać. Nie zrobisz tego jednak, gdyż musisz się zająć szybkim rozwiązaniem konfliktu, wywołanym przez “tego jednego” ucznia…
Można powiedzieć, że “niedostosowanie społeczne ma wiele twarzy” i dlatego każde ze wspomnianych w tej krótkiej historyjce dzieci może znaleźć się w kręgu tych podopiecznych, którzy wkrótce otrzymają orzeczenie o niedostosowaniu społecznym lub o jego ryzyku. Zwłaszcza jeśli stale lub bardzo często tak właśnie się zachowują (przesadnie nieśmiało/niezaradnie lub agresywnie).
Każde z nich też będzie otrzymywać różny poziom wsparcia.
Prawdopodobnie siedząca w rogu dziewczynka najpóźniej otrzyma stosowną pomoc i diagnozę, gdyż je trudności skierowane są głównie “do wewnątrz” i nie sprawiają trudności nikomu poza nią samą. Co więcej, swoim zachowaniem świetnie wpisuje się we wzorzec “grzecznego ucznia”, czyli takiego, z którym najłatwiej jest pracować.
Natomiast agresywne dziecko równie szybko otrzyma pomoc, co odrzucenie. Trudno powiedzieć, czy środowisko, w którym się znajduje, będzie w stanie sprostać jego trudnościom. Z pewnością jednak dostanie szybko dostrzeżony.
Jeśli chcesz pomóc podobnie, nietypowo i często w sposób nieakceptowalny społecznie funkcjonującym dzieciom, przyjdź na ten webinar.
Powiemy na nim:
1. W czym się przejawia niedostosowanie społeczne?
2. Kiedy (w jakich sytuacjach) takie dziecko posyłamy na diagnozę do poradni psychologiczno-pedagogicznej?
3. Jakimi metodami będziemy pracować z dzieckiem z niedostosowaniem społecznym?
Zapraszam serdecznie,
Aleksandra Skirgiełło (wieloletni nauczyciel i wychowawca, logopeda, polonistka, a także psycholog kliniczny)
Uwaga! Przed zapisem na szkolenie zaloguj się/zarejestruj.